Co to jest Podatek Vat?

Podatek VAT, rzadziej zwany podatkiem od towarów i usług jest tzw. podatkiem od wartości naliczonej. Co to oznacza? Chodzi o ceny brutto i netto. Przyjętym jest, że jeśli dwoje biznesmenów rozmawia o cenach to zwykle chodzi o ceny netto? Dlaczego tak jest?

Składając deklaracje VAR-R rejestrujemy się jako płatnik VAT. Przypomnę, że nie koniecznie musimy być płatnikiem VAT. To zależy od nas i od charakteru prowadzonej przez nas działalności. Jeśli klasyfikacja naszej firmy (PKD) nas do tego obliguje, tak jak np. każdy rodzaj usług z zakresu „Doradztwa” to płatnikiem vatu być musimy. Skupimy się rzecz jasna na osobach które płatnikami sa.

Jak nam to ładnie wyjaśnia wikipedia jest podatek pośredni, pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami (podatek obrotowy), którego konstrukcja zakłada brak kaskadowego nakładania się podatku poprzez zastosowanie mechanizmu odliczenia podatku pobranego w poprzednich etapach obrotu.

Dla osób nie mających styczności z podatkami definicja ta wydawać by się mogła czarną magią. Nic bardziej mylnego.

Najważniejszym jest wiedzieć, ze na VATcie nie zarabiamy.

Przy każdej firmie, gdzie mamy przychody i wydatki, możemy odliczyć podatek VAT naliczony nam przy zakupie produktów dzięki którym potem uzyskamy przychód.

Jak go odliczyć? Do tego już potrzebujemy, by nasza firma zarabiała. Dzieje się tak, ponieważ do naszej ceny (netto) naliczamy podatek VAT w Polsce równy 23%.

Kwotę owego podatku musimy potem zwrócić do Urzędu, bo założenie jest, że to konsument ostateczny go opłaci. My nim nie jesteśmy. I w zależności jak zdecydowaliśmy się w formularzu VAT-R, czy będziemy się rozliczać miesięcznie czy też kwartalnie, tak go oddajemy (Obydwie metody rozliczeń mają zwolenników).

Aby móc przejść dalej musimy nauczyć się rozróżniać podatek należny i podatek naliczony.

Podatek naliczony – kwota podatku VAT określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika przy nabyciu towarów i usług lub potwierdzających dokonanie przedpłaty, lub zapłaty za dany towar/usługę.

Podatek należny – kwota podatku VAT określona na fakturze wystawionej przez podatnika. Jest to podatek obliczany od wartości sprzedanych towarów i usług, który należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Podatnik ma jednak prawo pomniejszyć to zobowiązanie o podatek naliczony.

I własnie w tym momencie wchodzi nasze tzw. „odliczanie od podatku”. Dokumentując fakturami zakup niezbędnych nam rzeczy do uzyskania przychodu(reguła ta jest zwykle naginana) wykazujemy, ile podatku VAT zapłaciliśmy naszym kontrahentom. I o właśnie tyle możemy pomniejszyć kwotę podatku należnego (który przy sprzedaży naszych usług my naliczyliśmy dla naszych klientów) którą mamy zwrócić do urzędu. Tak więc część z tego co wydaliśmy przy kupnie towarów, wracam nam do kieszeni. Krótko mówiąc jako przedsiębiorca operujemy cenami netto, a VATem po prostu obracamy.

Jak to rozumieć?

Jest to podatek który naliczamy do naszych usług/produktów. Przedstawię problem na przykładzie, powinno być bardziej zrozumiale.

Wytworzony przez nas produkt/usługę rzecz jasna należałoby sprzedać. Ustalamy więc cenę. Tylko jaką? Brutto czy netto? Warto jest się zastanowić czy produkt będzie sprzedawany dla przedsiębiorstw czy też dla klienta ostatecznego(konsumenta) niech to będzie naszego Pana Kowalskiego.

Zacznijmy od przedsiębiorstw. Tak jak pisałem wyżej, sprzedajemy pewnej firmie nasz produkt, niech to będzie krzesło w cenie 100 zł netto. Jako płatnik VAT-u musimy wystawić fakturę VAT dokumentującą z naszej strony zbycie, a ze strony kontrahenta nabycie towaru. Na tym dokumencie naliczamy podatek. Przedstawia się to w sposób następujący:

100zł netto * 1,23= 123 zł brutto

Sprawa jest prosta -> przesuwamy przecinek i po kłopocie. Jednak jak to zrobić w drugą stronę? A jak wyliczyć cenę netto posiadając jednie cenę brutto? Bardzo często ludzie po prostu odejmują 23% wartości, a to jest błąd. Bo to jest podatek naliczony (czyli na pewną całość równą jeden, nakładamy 23%). I w ten sam sposób musimy to wyliczyć. Po prostu odwracamy nasz wzór:

100 zł brutto / 1,23 = 81,30 zł netto

Pomyślałem, ze warto o tym wspomnieć, a teraz wracając do tematu mamy krzesło w cenie 123 zł brutto. I za tyle kupuje je od nas firma, która w danym czasie akurat mebluje biuro (czyli później wykorzysta to krzesło do uzyskania przychodu). Płaci nam za owe krzesło 123 zł. My kupno dokumentujemy poprzez wystawienie faktury VAT. I ten VAT potem musimy oddać do urzędu. Ale tak się składa, by wyprodukować drugie krzesło, potrzebujemy drewna. Kupujemy więc niech to będzie 1 metr sześcienny drewna z fakturą na cenę 123 zł brutto.

Dzięki temu udokumentowanego zakupowi przedstawiamy, że VAT, który nam zapłacił nasz klient, my potem „przekazaliśmy” przy zakupie materiałów. I w ten sposób płacimy cenę nie 123 zł za metr drewna, a 100 zł.

Mam nadzieję, że choć w niwielkim stopniu mój wywód pomógł wam zrozumieć cocnieco na temat podatków w naszym kraju. Za kilka dni napiszę równiez coś ciekawego, zapraszam do czytania.

Pamiętajmy ze na podatku VAT nie tracimy, po prostu nim obracamy i mamy możliwość odliczenia go przy kupnie materiałów nam niezbędnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *