Jak wypełnić wniosek CEIDG

Kiedy już zapali się żółta żaróweczka i wpadniemy na ten pomysł, w którym widzimy siebie pracujących w przyszłości, pracę, która pozwoli nam się spełniać i z pełną werwą oddawać pewnym celom, pojawia się problem. Często się słyszy, że Polska nie sprzyja przedsiębiorcom, a ogrom formalności i spraw do załatwienia przed rozpoczęciem jakiegokolwiek działania odstrasza wielu. To właśnie tutaj zaczynają się wątpliwości, a zarazem to jest ten przełomowy etap. Mój pierwszy biznes.

Zacząłem pisać mojego bloga, bo w tym miejscu byłem i przez to przechodziłem. I powiem wam szczerze, jest naprawdę warto.  Spróbuję jak tylko potrafię najbardziej wytłumaczyć i przeprowadzić was przez pierwsze kroki w świecie biznesu.

Z własnego doświadczenia wiem,  że dobrze mieć kogoś kto już przez to przechodził. Doradcę,  który nas poprowadzi poprzez zawiłości polskiego systemu ekonomicznego. Jeśli takiej osoby nie ma, to trafiliście w dobre miejsce.

Przejdźmy więc do rzeczy. Pojawił się pomysł, jakaś  idea. Pora na podjęcie kroków by rozpocząć swoją pierwsza działalność gospodarczą. Pierwszym krokiem przy podejmowaniu działalności gospodarczej jest wpis do CEIDG.

Ale najpierw kilka słów o terminie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Ważnym jest, aby taką działalność rozpocząć nie w dowolnym dniu miesiąca, ale najlepiej na jego początku. Dlaczego?

Mianowicie składki ZUS (szczegółowiej o składkach w kolejnych postach) opłacamy do 10 dnia każdego miesiąca i obejmują one cały miesiąc. I tutaj ważna rzecz, jeśli nie chcemy płacić całej składki za kilka dni to działalność otwieramy na początku miesiąca. Bo jeśli rozpoczniemy np. 28 dnia miesiąca , to i tak musimy zapłacić za cały ten miesiąc, ale już za tydzień już trzeba będzie opłacić kolejną składkę za miesiąc kolejny.

Świetny poradnik jak wypełnić wniosek CEIDG napisał Rekin Finansów. Polecam aby wypełnić wniosek według jego rozbudowanego poradnika aby uniknąć przykrości.

Pod tym linkiem znajdziemy stronę rządową z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej: https://ceidg.gov.pl/

Aby zarejestrować działalność gospodarczą jako osoba fizyczna możemy  wybrać jeden z poniższych trybów postępowania:

  • Zalogowanie się do CEIDG, wypełnienie wniosku on-line i złożenie (podpisanie) go elektronicznie.
  • Bez logowania się do CEIDG, przygotowanie wniosku on-line i podpisanie go w dowolnej gminie (zapamiętaj nr wniosku).
  • Pobranie i złożenie wniosku papierowego w gminie. Gmina przekształca go na wniosek elektroniczny.
  • Przesłanie wniosku listem poleconym do wybranej gminy. Podpis musi być notarialnie potwierdzony.

Z własnego doświadczenia wiem, że najszybszym i najprostszym sposobem jest wypełnienie wniosku przez Internet i wybranie się z nim urzędu miasta/gminy, gdzie miłe panie w biurze w ciągu chwili przekształcą go we wniosek elektroniczny.  Mimo wszystko odradzam zakładanie działalności w gminach, gdzie wszystkie dokumenty trzeba wypełniać od nowa, a to zajmie nam kolejne 1 do 2 godzin. Na szczegółowe wypełnienie wniosku krok po kroku przeznaczę oddzielny wpis.

Przedsiębiorca może rozpocząć pierwszy biznes i podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis. Ale może też ją rozpocząć później, we wskazanym konkretnie terminie. Zaświadczeniem o wpisie do CEIDG jest wydruk ze strony internetowej tejże ewidencji.

Należy pamiętać, że rejestracja w CEIDG jak i rozpoczęcie działalności jest wolne od jakichkolwiek opłat. Faktury czy polecenia zapłaty otrzymane od listonosza lub kuriera już w trakcie działania to po prostu próby wyłudzenia pieniędzy. Nawet faktury i listy wyglądające najbardziej poważnie to oszuści, nie dajmy się nabrać! (przykładowa faktura po lewej)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *