Opodatkowanie podmiotów gospodarczych

Wielu przedsiębiorców ma duży problem z wyborem formy opodatkowania. Ordynacja podatkowa jest tak skomplikowana i zagmatwana, że momentami bardzo ciężko wybrać, która forma przyniesie nam najwięcej korzyści w sensie zapłacenia jak najniższej daniny urzędnikom.

Przedsiębiorcy w Polsce mają wiele możliwości wyboru opodatkowania. Sześć form opodatkowania to zdecydowanie zbyt dużo, przedsiębiorcy z krajów zachodniej Europy, wybierają spomiędzy maksymalnie 3 form opodatkowania. W naszym kraju decyzję o wybranym sposobie opodatkowania trzeba podjąć do końca pierwszego miesiąca nowego roku podatkowego, więc w czasie roku nie można już zmieniać zdania.

O podjętej decyzji informujemy odpowiedniego urzędnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę naszej działalności gospodarczej. W roku 2018 przedsiębiorcy wybierali pomiędzy karty podatkowe, podatku tonażowego, ryczałtu ewidencjonowanego, linii podatkowej, której poziom został ustalony na wysokości dziewiętnastu procent, oraz zasad ogólnych, w których występują dwie linie oprocentowania, osiemnasto i trzydziestodwu procentowa.

Jeżeli nie jesteśmydoświadczonymi biznesmenami to decyzję o wyborze formy opodatkowania lepiej podjąć po przedyskutowaniu jej z doradcą podatkowym, albo inną osobą mającą w tej kwestii odpowiednie kwalifikacje. Podjęcie niewłaściwej decyzji może zakończyć się dla nas niezbyt przyjemnymi konsekwencjami.

Stawki podatku dochodowego dla działalności gospodarczej

Podstawa obliczenia podatku
w złotych

Podatek wynosi

ponad

do

85 528

18%

minus
kwota zmniejszająca podatek

85 528

   15 395 zł 04 gr
+ 32% nadwyżki ponad 85 528 zł

Można również wybrać ryczałt czyli płacić podatek nie od zysku ale od przychodu:

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszą:

  • 20% przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów,
  • 17% przychodów ze świadczenia niektórych usług niematerialnych m.in. pośrednictwa w handlu hurtowym, hoteli, wynajmu samochodów osobowych,
  • 8,5% od przychodów m.in. z działalności usługowej, w tym od przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej
  • 1,5%; od przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze,
  • 5,5% od przychodów m.in. z działalności wytwórczej, robót budowlanych,
  • 3,0% od przychodów m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu oraz z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu, z odsetek od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą,
  • 2% od przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu (z wyjątkami wskazanymi w art. 20 ust. 1c ustawy).

Aktualne stawki znajdziesz na: http://www.finanse.mf.gov.pl/pit/stawki-podatkowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *